Aktuality
|
19 července, 2023

Mariánské Lázně získaly status „klimatické lázně“

Mariánské Lázně dosáhly velkého úspěchu, byly uznány klimatickými lázněmi a staly se šestými lázněmi v ČR, které toto označení nesou. Nyní jsou nejkomplexnějším lázeňským místem, jež k léčbě využívá všech přírodních zdrojů – minerální uhličitou vodu, přírodní CO2 pro plynové obálky a injekce, peloidy a nyní i klima příhodné k léčení.

Cesta ovšem nebyla jednoduchá. Přiznání statusu klimatických lázní je dlouhodobý projekt, o získání tohoto postavení Mariánské Lázně usilovaly od května 2021. Po celou dobu měřil kvalitu ovzduší ve městě Český hydrometeorologický ústav. Skvělou zprávou je, že všechny naměřené hodnoty byly dokonce hluboko pod limitními hodnotami udávanými českou legislativou nutnou k získání statusu.

Na základě naměřených dat uznal Inspektorát lázní a zřídel Ministerstva zdravotnictví ČR Mariánské Lázně za lázně klimatické, neboť dle tzv. lázeňského zákona splňují podmínky pro využívání klimatických podmínek k léčebným účelům.

Podmínkou pro trvalou udržitelnost je mimo jiné i zřízení trvalé stanice imisního monitoringu. V rámci regionální spolupráce je možné, že měřicí stanice bude sloužit společně pro Mariánské Lázně a Lázně Kynžvart.

Náklady, které nejsou nízké, budou součástí strategického projektu Centra lázeňského výzkumu, jehož hlavní žadatelem je Institut lázeňství a balneologie v.v.i. a město Mariánské Lázně je jeho partnerem.

Nyní budou probíhat na ministerstvu legislativní kroky vedoucí ke změně indikačního seznamu tak, aby bylo možné zohlednit nový stav a využít klima k léčbě.

Status klimatických lázní je obdobou statusu Heilklimatischer Kurort, který se uděluje v německy hovořících zemích. Jde o nejvyšší dosažitelnou metu v místě s pravidelně monitorovaným a certifikovaným čistým ovzduším, jež je zároveň přírodním léčivým zdrojem.

Aktuality

Cyklus vzdělávacích přednášek

arrow_forward

Účast na obchodní misi Česko – Izraelské obchodní komory

arrow_forward

Partnerství festivalu Knižní lázně

arrow_forward

European Spas & Balneology Congress

arrow_forward

2. Balneologická konference

arrow_forward

Konference „Moderní technologie v lázeňství“

arrow_forward