O institutu

Institut lázeňství a balneologie v. v. i.

Institut lázeňství a balneologie je veřejná výzkumná instituce zřízená v roce 2019 Karlovarským krajem. Cílem instituce je obnovit v České republice výzkum v oblasti lázeňství a balneologie. Výzkumné projekty se soustředí zejména na zkoumání objektivních účinků lázeňské léčby na lidský organismus a výzkum přírodních léčivých zdrojů.

Mezi odbornými pracovníky Institutu jsou lékaři, biologové a geologové. Instituce navazuje spolupráci s lázeňskými lékaři i s dalšími výzkumnými organizacemi v České republice. Nejbližšími partnery jsou Karlovarský krajKarlovarská agentura rozvoje podnikáníKarlovy VarySdružení lázeňských místSvaz léčebných lázní ČRSdružení léčebných lázní Karlovy Vary.

Institut spolupracuje s vysokými školami, odborní pracovníci fungují zároveň jako školitelé bakalářských prací z oboru fyzioterapie. Institut pořádá semináře pro lékaře, webináře a přednášky pro školy odbornou i laickou veřejnost. V zájmu institutu je podpořit vybudování v kraji pobočku vysoké školy či samostatnou vysokou školu, kde by se vyučovaly rehabilitační a balneologické obory. Do budoucna Institut plánuje vytvoření balneologického informačního centra.

Institut také začíná pracovat na vytvoření systému certifikace lázeňských zařízení, který by do budoucna pomohl zpřehlednit situaci v této oblasti. V neposlední řadě se snaží zapojit do oblasti regionálního rozvoje a posílení oblasti výzkumu a inovací v Karlovarském kraji.

Provoz Institutu lázeňství a balneologie, v. v. i. je financován neinvestiční dotací Karlovarského kraje.