Terapeutická krajina Lázní Kynžvart v hledáčku ILaBu

20. 11. 2020
Institut lázeňství a balneologie, v.v.i.

Lázně Kynžvart jsou tzv. klimatické lázně, tedy místo, kde přírodním léčivým zdrojem jsou specifické klimatické podmínky. Léčí se zde nemoci dýchací, kožní, metabolické, močové, trávicí a pohybové. Pacienty jsou většinou děti, ale léčba je poskytována i dospělým pacientům. Léčebné klimatické podmínky jsou výsledkem umístění v podhorské oblasti na jihozápadním svahu Slavkovského lesa (730 m n. m.), kde je vysoká a stálá vlhkost vzduchu. Lázně se nachází uprostřed rozsáhlých lesů smíšeného charakteru. Ovzduší se vyznačuje vysokým stupněm čistoty a nízkým obsahem alergenů a bakterií.

Institut lázeňství a balneologie v. v. i. v současné době pracuje na výzkumném projektu zaměřeném na problematiku přirozeně se vyskytujících balzamických silic v ovzduší této unikátní lokality. Jako ukazatel přítomnosti balzamických silic v ovzduší se používá stanovení alfa-pinenu, který je součástí pryskyřice jehličnanů. Pineny se do ovzduší uvolňují zejména z pryskyřice borovic a spolu s dalšími zástupci tzv. monoterpenů jsou zdrojem příjemné vůně lesních porostů. K významným pozitivním účinkům patří také vliv na dýchací soustavu člověka. Bylo ukázáno, že inhalace těchto biologicky významných látek vede ke zlepšení bronchitidy nebo chronické obstrukční plicní nemoci. Některé monoterpeny mají řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, jiné působí jako kontaktní alergeny či mohou být pro člověka toxické. Alfa-pinen se v kombinaci s dalšími monoterpeny také využívá k léčbě onemocnění jater a žlučových cest včetně žlučových kamenů (choleretika, cholekinetika).

Úkolem této studie je stanovit, zda je obsah balzamických silic (resp. alfa-pinenu) v ovzduší lesů v lokalitě Lázní Kynžvart dostatečně vysoký, aby bylo místo potenciálně vhodné pro přirozené inhalace. První měření již proběhla v srpnu 2020 a jejich výsledky jsou velmi slibné. Inhalace přirozeně se vyskytujících balzamických silic při terénních kúrách lázeňských hostů by mohla potencovat účinek léčebného pobytu. Do jaké míry zvýšená koncentrace alfa-pinenu v ovzduší ovlivňuje vývoj chorob dýchacího ústrojí léčených v Lázních Kynžvart by mělo být předmětem dalšího výzkumu.

Popiska obrázku se strukturou pinenu:
Alfa-pinen je chemická látka ze skupiny monoterpenů. Přestože se monoterpeny vyskytují ve všech organismech, syntetizovat je dokáží pouze rostliny, bakterie a některé druhy hmyzu. Z evoluční hlediska tyto organické molekuly způsobují buď nepříjemný zápach a chuť pryskyřice, aby odradily určité druhy živočichů, které by se jinak drahocennými květy živily a/nebo naopak se staly voňavými atraktanty za účelem opylení.

Autor článku: RNDr. Patricie Hloušková, Ph.D. | výzkumná pracovnice ILaBu


Použitá literatura:

Bahare S., Therapeutic Potential of α- and β-Pinene: A Miracle Gift of Nature, Biomolecules 9, 738, doi:10.3390/biom9110738, 2019.
Dvořáková M., Monoterpeny v rostlinách, Chem. Listy 105, 839845, 2011.
Loreto F., lnfluence of Environmental Factors and Air Composition on the Emission of a-Pinene from Quercus ilex Leaves, Plant Physiol. 110, 267-275, 1996.

Aktuality

Inovační platforma pro oblast lázeňství a balneologie Karlovarského kraje

V rámci Inovační platformy pro oblast lázeňství a balneologie Karlovarského kraje byly představeny plány Institutu lázeňství a balneologie, prezentovány možné inovace v lázeňství a možnosti léčby a rehalibitace pro pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID-19.

9. 4. 2021
Více
Institut lázeňství a balneologie vyhlašuje výběrové řízení na pozici: středový manažer/ka

Institut lázeňství a balneologie vyhlašuje výběrové řízení na pozici: Středový manažer/ka Forma zaměstnání: Plný úvazek, pracovní smlouvaPlatové podmínky: 35.000 – 45.000 KčMísto výkonu práce: Karlovy VaryUzávěrka přihlášek: 15. 4. 2021Předpokládaný datum nástupu: květen 2021 Předpoklady: ukončené VŠ vzdělání, znalost min. jednoho cizího jazyka komunikativnost, samostatnost, organizační schopnosti předchozí zkušenosti s vedením agendy, účetnictvím a administrativou základní […]

29. 3. 2021
Více
Rada Institutu lázeňství a balneologie vyhlašuje výběrové řízení na pozici: Ředitel / ředitelka Institutu lázeňství a balneologie, v.v.i.

Rada INSTITUTU LÁZEŇSTVÍ A BALNEOLOGIE, v. v. i. vyhlašuje výběrové řízení na pozici: Ředitel / ředitelka Institutu lázeňství a balneologie, v.v.i. (jmenování na 5 let) Místo výkonu práce: Karlovy Vary Předpokládaný datum nástupu: dle dohody, co nejdříve Nabízíme finanční ohodnocení plně odpovídající náročnosti práce možnost uplatnění kreativních nápadů, seberealizace, dalšího vzdělávání   Předpoklady ukončené vysokoškolské vzdělání prokazatelné […]

25. 3. 2021
Více
Cyklus jarních on-line přednášek

Institut lázeňství a balneologie. v.v.i. připravil CYKLUS JARNÍCH ONLINE PŘEDNÁŠEK, které vám přinášíme až k vám domů. Přednášky odborných pracovníků Institutu lázeňství a balneologie a jejich hostů jsou určené pro všechny fanoušky lázeňství, balneologie a zdravého životního stylu. Nalaďte se na přednášky pro nejbližší období 👉 17. 2. 2021 – Léčba diabetiků 2. typu v […]

1. 3. 2021
Více
SVĚTOVÝ DEN VODY 2021

Co pro vás znamená voda? OSLAVTE S NÁMI SVĚTOVÝ DEN VODY Světový den vody připadá na 22. března. V tento den oslavujeme vodní zdroje, které jsou základem všeho, co děláme. Karlovarský kraj se pyšní největší koncentrací přírodních léčivých zdrojů v rámci České republiky. ‼️ SOUTĚŽ ‼️ I my se připojujeme a pro tento významný den […]

22. 3. 2021
Více
VÝSLEDKY SOCIOEKONOMICKÉHO PRŮZKUMU V LÁZEŇSTVÍ

Tentokrát zaměřeno na profil lázeňského hosta–samoplátce a potencionálního hosta lázní, který v lázních za posledních 10 let nebyl, ale o pobytu uvažuje. V rámci Česka bylo během prosince provedeno online dotazníkové šetření na reprezentativním vzorku populace (1012 respondentů starších 18 let). Dotazníkové šetření bylo zaměřeno na vztah Čechů k lázeňství, zda respondenti vnímají i léčebnou […]

26. 2. 2021
Více
Hostem Českého rozhlasu Karlovy Vary byla ředitelka Institutu lázeňství a balneologie

Kristýna Matějů společně s náměstkem hejtmana Karlovarského kraje Vojtěchem Frantou byli 4. února hosty Českého rozhlasu Karlovy Vary. Tématem rozhovoru byly cíle a aktivity institutu, ale i současný stav lázeňství. Poslechněte si celý rozhovor.

5. 2. 2021
Více
Terapeutická krajina Lázní Kynžvart v hledáčku ILaBu

Lázně Kynžvart jsou tzv. klimatické lázně, tedy místo, kde přírodním léčivým zdrojem jsou specifické klimatické podmínky. Léčí se zde nemoci dýchací, kožní, metabolické, močové, trávicí a pohybové. Pacienty jsou většinou děti, ale léčba je poskytována i dospělým pacientům. Léčebné klimatické podmínky jsou výsledkem umístění v podhorské oblasti na jihozápadním svahu Slavkovského lesa (730 m n. […]

20. 11. 2020
Více